Керівники Управління Держпраці у Донецькій області та Фонду соц.страхування взяли участь у онлайн-нараді

0
329

«Право  на охорону праці та соціальний захист медичних працівників –складова захисту права на життя» – на цьому наголосили в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області Людмила Давиденко та  т.в.о. начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області Ганна Зуб на онлайн-нараді, присвяченій проблемним питанням організації розслідувань гострих професійних захворювань медичних та інших працівників на респіраторну хворобу COVID-19, що відбулася 28 серпня 2020 року.

Найважливішим і найціннішим з-поміж особистих прав і свобод людини є право на життя. Універсальність цього права і його природний характер підкреслюється у міжнародно-правових документах, які визнані всіма цивілізованими державами світу.

Без дотримання цього права всі інші права не мають цінності і значення.

Необхідною передумовою забезпечення права на життя є продумана підпорядкованість усіх правових благ і законних інтересів, що його стосуються

Саме тому право на життя знаходиться під максимальним правовим захистом, що базується на Конституції. Конституційне право на життя включає і право на охорону здоров’я (ст.49), на соціальний захист (ст.45), безпечні й здорові умови праці (ст.43).

Права на життя пов’язані з системою надання медичної допомоги.

Роль медицини в збереженні життя в умовах епідемії  коронавірусу SARS-CoV-2— одна з найважливіших.

Медичні працівники перебувають на передовій лінії реагування на спалах COVID-19 і піддаються ризикам, які становлять небезпеку їх здоров’ю та загрожують зараженням. Небезпеки включають вплив збудника, тривалий робочий час, психологічні страждання, втому, професійне вигорання.

Із фізіолого-гігієнічних позицій робота медичного персоналу, який працює в умовах подолання коронавірусної епідемії COVID-19, відповідно до критеріїв «Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого процесу, важкості і напруженості праці». (Додаток 3 до «Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу» від 08.04.2014 № 248) – за цим біологічним фактором. https://zakon.rada.gov.ua/go/z0472-14), за умовами праці належить до небезпечної (екстремальної) — 4 класу.

Всі лабораторно підтверджені випадки інфікування COVID-19 медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID-19 (надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби, роботи з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, дезінфекційні заходи тощо), розслідуються як випадки гострого професійного захворювання відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337.

Підставою для оплати потерпілому медичному працівнику витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування професійного захворювання (отруєння).

Від оперативності розслідування випадків захворювання медиків на COVID-19 залежить своєчасне надання їм матеріального забезпечення, страхових виплат і медико-соціальних послуг. Водночас, важлива об’єктивність проведення розслідувань випадків гострих професійних захворювань медичних та інших працівників.

З огляду на актуальність питання розслідування гострих професійних захворювань медичних працівників в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області Людмилою Давиденко та  т.в.о. начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області Ганною Зуб було ініційоване проведення спільної онлайн-наради.

В організації проведення наради активна участь належить управлінню виконавчої дирекції Фонду та особисто в.о. начальника управління Давиденко Людмилі Іванівні.  Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області не лише виступило ініціатором проведення наради, але й забезпечило матеріально-технічне супроводження (надання технічних засобів, виділення приміщень, підготовку інформаційних матеріалів), спеціадісти управління приймали активну участь  у вирішенні організаційних питань.

В нараді прийняли участь посадові особи:

  • Головного управління Держпраці в Донецькій області;
  • Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області та його відділень;
  • Департаменту охорони здоров’я Донецькій ОДА;
  • Донецького обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я»;
  • Державних та комунальних медичних закладів.

У вступному слові в.о. Давиденко Людмила звернула особливу увагу на необхідність невідкладного вирішення проблемних питань, що виникають під час розслідувань гострих професійних захворювань медичних працівників для забезпечення їх соціального захисту .  

Окремий акцент у виступі був зроблений на  тому, що під час проведення розслідувань гострих професійних захворювань на COVID-19 медичних працівників, потрібно забезпечити надання комісіям з розслідування даних, які зазначені в карті епідеміологічного обстеження вогнища інфекційного захворювання форми №357/о.

Т.в.о. начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області Ганна Зуб зупинилася на оновленій на дату проведення наради інформації про стан розслідувань гострих професійних захворювань медичних працівників, на причинах, що призвели до продовження строків розслідувань гострих професійних захворювань, якими є:

  • відсутність результатів епідрозслідування;
  • відсутність висновку лікаря – інфекціоніста;
  • відсутність висновку лікаря профпатолога.

Окремо Ганна Зуб звернула увагу керівників медичних закладів на доцільності реалізації заходів спрямованих на попередження інфікування медичних працівників  на COVID-19,серед яких зокрема є   додержання вимог законодавства про працю в медичних закладах, створення комфортних умов роботи на робочих місцях медичних працівників (презентацію виступу .в.о. начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області Ганни Зуб можна переглянути за посиланням тут).

Під час наради були заслухані посадові особи та прийняті рекомендації  спрямовані на усунення причин, що призводять до продовження строків проведення розслідувань посилення взаємодії між Головним управлінням Держпраці в Донецькій області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області та його відділеннями, Департаментом охорони здоров’я Донецькій ОДА, Донецьким обласним лабораторним центром Міністерства охорони здоров’я та його філіями. (З Рішенням спільної онлайн наради можна ознайомитись за посиланням тут)