Протягом декількох останніх місяців у Маріуполі відбулася найпотужніша та широкомасштабна роз’яснювальна кампанія серед підприємців міста про ризики використання незадекларованої праці і переваги офіційного працевлаштування. Охоплено майже 70% суб’єктів господарювання Маріуполя. Інспекторами праці спільно з представниками Маріупольського міського центру зайнятості було проведено близько 650 індивідуальних роз’яснювальних заходів щодо питань оформлення трудових відносин з найманими працівниками.

Під час превентивної роботи було надано роз’яснення і працівникам, які знаходились на об’єктах здійснення господарської діяльності.  Слід зауважити, майже 150 осіб повідомили, що знаходяться на «стажуванні» або працюють без укладання трудового договору.

Після набрання чинності з 30 серпня «Порядку здійснення контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823, інспекторами праці поряд з превентивною роботою, здійснюються заходи контролю у вигляді інспекційних відвідувань. Нажаль, деякі підприємці не взяли до уваги попередні роз’яснення інспекторів праці та продовжують працювати з використанням неоформлених працівників.

Лише за результатами  2 інспекційних відвідувань підприємців, проведених спільно з інспекторами праці Маріупольської міської ради,  виявлено 8 неоформлених працівників. Проте саме серед них у вересні п.р. було проведено індивідуальну роботу, надано  консультації щодо належного оформлення трудових відносин, вручено  інтерактивні буклети «Головне, що треба знати про оформлення трудових відносин».

Наразі, цим фізичним особам-підприємцям загрожує штраф у розмірі 125 190 грн. за кожного неоформленого працівника.