Заступником начальника управління – начальником відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці управління з питань праці Головного управління Держпраці у Донецькій області Ігорем Часником 30 липня та 2 серпня 2019 року проведені робочі зустрічі із заступником  директора Маріупольського міського центру зайнятості Світланою Міщенко з питань реалізації державної політики у сфері зайнятості осіб з інвалідністю,            9 серпня Ігор Часник прийняв участь у  робочій зустрічі в Донецькому відділенні Фонду соціального захисту інвалідів. В ході робочих зустрічей обговорювались підсумки реалізації спільних заходів.

Ігор Часник звернув увагу, що  Конвенція МОП №№ 81 про інспекцію праці та 129 про інспекцію праці в сільському господарстві є міжнародним орієнтиром спільних характеристик служби з урахуванням високого рівня їх ратифікації (135 країн для Конвенції № 81), включаючи всі країни Європи, за винятком Грузії.

Відповідно до цього універсального стандарту критеріями для ефективної інспекції праці, зокрема, є:

 • надання роботодавцям і працівникам інформації та порад щодо дотримання законодавчих положень;
 • оперативна діяльність системи інспекції праці з підтримки ефективної співпраці з іншими урядовими службами, державними й приватними установами, які працюють у сфері додержання прав працівників, а також з роботодавцями і працівниками та їхніми організаціями.

Погоджені сторонами превентивні заходи були спрямовані на забезпечення:

 •  виконання роботодавцями нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю  (ст. ст. 17-20 Закону України від 21 березня 1991 року N 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з  інвалідністю»)
 • дотримання роботодавцями квоти на працевлаштування громадян, що  мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (ст.14 Закон «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року  №5067-VI).

Такий підхід є виправданим, бо стосувався, перш за все, забезпечення соціального захисту найбільш вразливих категорій громадян, а в умовах збройного конфлікту питання реабілітації і працевлаштування людей з інвалідність в Донецькій області потребує особливої уваги.

За перше півріччя 2019 року Маріупольським міським центром зайнятості, спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області – заступником начальника управління з питань праці Ігорем Часником, начальником відділу контролю південного напрямку управління з питань праці Валентиною Гуменюк, заступником начальника цього ж відділу Наталею Морозовою та головним державним інспектором цього ж відділу Валерієм Бєляковим, представниками фонду, за участю роботодавців та представників організацій інвалідів було реалізовано 12 спільних заходів (семінарів, круглів столів).

Основними напрямками превентивної роботи були виділені наступні:

 1. Популяризація ідей соціальної відповідальності бізнесу, зокрема сформованих у трудових принципах Глобального договору [Електронний ресурс]. – Режим доступу (https://globalcompact.org.ua/); Міжнародному стандарті соціальної відповідальності (SA8000) [Електронний ресурс]. – Режим доступу (https://globalcompact.org.ua/ https://globalcompact.org.ua/join/); Стандарт  ISO 26000: 2010[Електронний ресурс]. – Режим доступу(https://globalcompact.org.ua/ https://globalcompact.org.ua/join/);  http://www.uicc.ru/186 та інших.

П. Покращення іміджу державних органів, що реалізують державну політику у сфері зайнятості та соціального захисту осіб з інвалідністю та послуги, що ними надаються.

Серед превентивних заходів це, в першу чергу, надання інформації про:

 1. функціонування сервісів державної служби зайнятості. Розширення надання послуг, що  враховують специфіку підприємницької активності регіону;
 2. особливості розвитку регіонального ринку праці та загального балансу між попитом і пропозицією робочої сили;
 3. підвищення зацікавленості громадян працювати легально на українських підприємствах;
 4. налагодження комунікацій з роботодавцями за допомогою зручних електронних сервісів; підвищення пошуку  вакансій для осіб з інвалідністю;
 5. налагодження співпраці з новоствореними підприємствами; удосконалення системи підбору та професійного навчання безробітних для їх результативного працевлаштування;
 6. вимоги законодавства щодо соціального захисту осіб з інвалідністю;
 7. здійснення контрольних функцій органами Держпраці та відповідальність за порушення законодавства .

За результатами проведеною спільної роботи, вагома роль у якій належить спеціалістам Маріупольського міського центру зайнятості, працевлаштовано 44 особи з інвалідністю.

З 1 січня по 31 липня зареєстровано в фонді інвалідів 65 суб’єктів господарювання.В ході робочих зустрічей було обговорено подальші кроки, спрямовані на забезпечення прав осіб з інвалідністю.