Коментарі заступника начальника відділу гігієни праці щодо проведення медичних оглядів

0
592

Заступник начальника відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці управління з питань праці Володимир Стичінський повідомляє:

За підсумками спільної наради Головного управління Держпраці та Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з керівниками та головами комісій з проведення медичних оглядів лікувально-профілактичних закладів області 20.11.2018р., було прийняте рішення стосовно проведення перевірок повноти та якості медичних оглядів у лікувально-профілактичних установах відповідно до Наказу МОЗ від 21.05.2007р. №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» (далі – Порядок).

За результатами проведених вибіркових спільних перевірок (департаменту охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації та Держпраці) виявлені численні порушення в усіх перевірених лікувально-профілактичних установах області.

Так, лікувально-профілактичними установами не складаються та не узгоджуються з територіальним органом Держпраці плани-графіки медоглядів, не надаються щорічні оперативні інформації за результатами проведених медичних оглядів.

Діагностичні можливості усіх лікувально – профілактичних установ не відповідають вимогам Порядку: відсутнє сучасне діагностичне обладнання (аудіометри, палестезіометри, альгезіметри), виявлена несправна апаратура для дослідження функції зовнішнього дихання, відсутні можливості проведення зонографії плеври, реовазографії периферичних судин, електронейроміографії, дослідження активності холінестерази, глютамілтрансферази, ксантуренової кислоти, % насичення трансферина залізом, тілець Гейнця, метгемоглобіну, карбоксигемоглобіну, терморезистентності еритроцитів та ін.

Бригади лікарів не укомплектовані усіма необхідними спеціалістами відповідно до вимог Наказу, питання щодо залучення спеціалістів відсутніх в штаті ЛПЗ не вирішується, висновок про придатність до роботи в шкідливих умовах праці робиться без врахування висновків спеціалістів, відсутніх у складі бригади або замість вузькопрофільних спеціалістів висновок про профпридатність робить терапевт.

Підготовку з професійної патології мають тільки голови комісій, інші лікарі та спеціалісти підготовку з професійної патології не проходили, або з моменту останнього навчання пройшло більше 5 років.

В деяких ЛПЗ фахівці неправильно проводять дослідження функції зовнішнього дихання (зріст та вага досліджуваного записується зі слів, не використовується носовий затискач) та холодову пробу (інтерпретація результатів) – з порушенням відповідних методик.

В Списку осіб, які підлягають періодичному медогляду не заповнюються колонки 11 та 12 – перелік лікарів та перелік лабораторних, функціональних та інших досліджень.

В картці особи, що підлягає медогляду не зазначаються усі спеціалісти та необхідні види досліджень, зазначені у Списку осіб, які підлягають періодичному медогляду, відсутні підписи працівника, що підтверджує наявність або відсутність у нього скарг на момент обстеження, фахівці не зазначають результати огляду, не заносять результати усіх проведених діагностичних обстежень.

Зафіксовані випадки, коли замість рентгенографії органів грудної клітини проводиться звичайна флюорографія, що приводить до діагностичних помилок, унеможливлює виявлення ранніх ознак професійної патології, не проводиться дослідження вестибулярного апарату та динамометрії.

Наявні випадки невідповідності площі кабінетів лікарів-фахівців, де проводяться медогляди нормативним вимогам, деякі кабінети знаходяться у незадовільному санітарно-технічному стані, відсутні умови для дотримання лікарями особистої гігієни.

Усі вищезазначені порушення вимог Порядку свідчать про неповне та неякісне проведення медоглядів лікувально-профілактичними установами. Такі медогляди не дають можливості дати об’єктивну оцінку стану здоров’я робітників, та унеможливлюють своєчасно виявити протипоказання до виконання певного виду робіт.

Підтвердженням цього є те, що у 2018 році лікувально-профілактичними установами області, при проведені медичних оглядів, не виявлено жодної підозри на профзахворювання. Усі випадки (336), зареєстровані у 2018 році, були виявлені при звернені робітників до лікувально-профілактичних установ. 

Медичні огляди проведені з порушенням вимог Порядку, ГУ Держпраці у Донецькій області будуть вважатися такими, що не проведені.

Головне управління Держпраці у Донецькій області рекомендує роботодавцям, врахувати надану інформацію при укладенні договорів на проведення медичних оглядів.