30 жовтня головні державні інспектори спеціалізованого відділу нагляду у гірничодобувній промисловості Тамара Чернікова та Анастасія Варавенко провели семінар з керівниками ТОВ «НВП «Донбаснерудпром» на тему: «Вимоги безпеки до електричних машин і апаратів».

Фахівці ГУ Держпраці доповіли, що електрообладнання і електричні машини, що розміщуються відкрито у кар’єрі, будовах та спорудах, а також у спеціальних електротехнічних приміщеннях, мають застосовуватись з технічними характеристиками, що відповідають умовам їх застосування. Неізольовані струмопровідні частини електричного обладнання, голі шини, контакти рубильників і запобіжників, затискувачі електричних машин і апаратури, які доступні випадковим дотикам, повинні бути захищені надійними огорожами. Електрозварювальні апарати змінного струму, що встановлені на гірничих машинах (екскаваторах, бурових верстатах), повинні бути обладнані пристроями зниження напруги холостого ходу. Для живлення пересувних електроустановок можна застосовувати напругу не вище ніж 35 кВ. Приєднувати пересувні машини і трансформаторні підстанції до кар’єрних ліній живлення необхідно за допомогою пересувних пунктів перемикання; заводського виготовлення, придатних до застосування на відкритих гірничих роботах. Гірничим підприємствам дозволяється виготовляти спеціальні пересувні пункти перемикання за технічною документацією заводів-виробників з комплектуючих вузлів і деталей, на які є сертифікати (паспорти). Приєднувати кабелі безпосередньо до повітряної ЛЕП без пунктів перемикання не дозволяється. Під час встановлення пересувних трансформаторних підстанцій біля повітряних ЛЕП (без кабельної вставки) застосовувати пункти перемикання не обов’язково. Пункти перемикання необхідно встановлювати на одному горизонті (уступі) з працюючими гірничими машинами. В окремих випадках, у разі спорудження з’їздів і виконання робіт на перевантажувальних пунктах, пункти перемикання можна розташовувати на різних горизонтах (уступах) з працюючими екскаваторами за наявності умов для огляду кабелю. Робота екскаваторів, навантажувачів, бурових верстатів під ЛЕП, які перебувають під напругою, або поблизу них можлива в тому випадку, якщо машини належать власнику лінії або закріплені за ним і за умови, що відстань по повітрю від піднімальної або висувної частини в будь-якому її положенні, в тому числі і при найбільшому, що допускається конструкцією при підйомі або боковому вильоті, а також від верхнього контуру машини або вантажу, що перевозиться в кузові автосамоскида, до найближчого проводу, який перебуває під напругою, буде не менше: 1,5 м при напрузі до 1 кВ, 2,0 м – до 20 кВ та 4,0 м – від 35 до 110 кВ. Ключ від щитків керування і рукоятку реверсивного механізму перед початком робіт необхідно передавати працівнику, що виконує роботу. Ремонтні роботи необхідно проводити відповідно до затвердженого переліку робіт за розпорядженням або в порядку потокової експлуатації.

Наприкінці доповіді державні інспектори довели до відома присутніх про основні засади Закону України «Про охорону праці». Особливу увагу було звернено на права громадян на охорону їх життя і здоров’я у процесі трудової діяльності.