Подолання незадекларованої праці в Україні — одне із пріоритетних завдань ГУ Держпраці у Донецькій області 0 708

Актуальність проблеми легалізації зайнятості та заробітної плати на сьогодні зумовлена її масштабами та надзвичайно негативними і руйнівними наслідками. Тіньова зайнятість в Україні (використання праці найманих працівників без укладання трудової угоди й тіньова заробітна плата) в останні роки стрімко поширюється, охоплюючи значну кількість робочих місць на підприємствах, організаціях формального та неформального сектору економіки.

Так, наприклад, у Донецькій області Управління Держпраці за останні 10 місяців2017 року продовжує проводити перевірки з метою детінізації зайнятості населення регіону. Під час перевірок було виявлено149 неофіційно працевлаштованих працівників, серед яких 69 було виявлено у м. Маріуполь та посадові особи не допустили до інспекційного відвідування співробітників ГУ Держпраці у Донецькій області. На підставі сформованого матеріалу правоохоронними органами порушено кримінальну справу за ознаками ст. 172 КК України.

Винесені постанови про накладення штрафу відповідно до абзацу 2 частини 2 ст. 265 КЗпП України за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення, на загальну суму – 7 680000 грн.

Зайнятість населення у тіньовому секторі обмежує можливість реалізації більшості соціальних прав, передбачених Конституцією та трудовим законодавством, а саме:

  • підвищує ризик нестабільної зайнятості та отримання постійного доходу;
  • призводить до втрати права на пенсію;
  • тривала зайнятість у неформальному секторі призводить до втрати професійно-кваліфікаційних навичок фахівця, зниження її матеріального та культурного рівня, що значно знижує якість трудового потенціалу;
  • ускладнює здійснення контролю за умовами праці та за якістю наданих послуг і товарів, правами інтелектуальної власності.

Переваги використання легальної праці для роботодавців є очевидними:

  • офіційно працевлаштовані працівники – це згуртований, злагоджений колектив із постійних, надійних, творчих та ініціативних особистостей, в якому всі працюючі спрямовуватимуть свої зусилля на покращення кінцевого результату роботи і збільшення прибутків;
  • гарантія матеріальної відповідальності працівника, праця якого передбачає обслуговування грошових, товарно-матеріальних цінностей та ін.;
  • трудова дисципліна;
  • можливість у судовому порядку відстоювати свої порушені права та законні інтереси;
  • можливість скористатися механізмом відшкодування державою витрат роботодавця по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за кожного офіційно працевлаштованого працівника;
  • офіційно працевлаштовані особи бажають підвищувати свій професійний рівень та прагнуть кар’єрного росту.

Слід наголосити, що відповідно до частини 3 статті 265 Кодексу законів про працю України сума штрафної санкції за допуск до роботи неоформленого працівника становить тридцять мінімальних заробітних плат (96 тис. грн.), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого порушено законодавство.

Офіційне оформлення працевлаштування, в першу чергу, є гарантією соціального захисту найманих працівників, кадрової стабільності та налагодженої роботи усіх учасників трудового процесу з метою досягнення позитивного результату. Водночас, для роботодавця – це і позитивний імідж та репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу та примноження прибутків.

Головне управління Держпраці у Донецькій області звертається до роботодавців з проханням дотримуватись вимог трудового законодавства. Головним управлінням Держпраці у Донецькій області продовжується робота з виявлення неоформлених трудових відносин та притягненню винних осіб до відповідальності.

Попередня статтяНаступна стаття

НАКАЗ ГУ Держпраці у Донецькій області про організацію особистого прийому організацій, підприємств, установ 0 99

НАКАЗ ГУ Держпраці у Донецькій області про організацію особистого прийому організацій, підприємств, установ першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області від 31.08.2018 р. № 1021 – Переглянути онлайн