Кримінальна відповідальність за корупцію 0 207

За корупцію в Україні передбачена дисциплінарна, адміністративна та кримінальна відповідальність. Пам’ятайте!

За корупцію в Україні передбачена дисциплінарна, адміністративна та кримінальна відповідальність.
Пам’ятайте! Кримінальна відповідальність передбачена не лише для чиновника, який вимагає чи бере хабар, але й для громадянина, який його пропонує чи дає.

Трохи пояснювальної інформації, щоб було легше орієнтуватись у нормах Кримінального кодексу України.

Зараз, відповідно до норм Кримінального кодексу України (КК України), замість звичного нам поняття «хабар» вживається «неправомірна вигода». Неправомірна вигода більш ширше поняття і включає у себе не тільки отримання грошових коштів чи іншого майна, а й переваг, пільг, послуг, нематеріальних активів.
Штраф – це грошове стягнення, розмір якого визначає суд відповідно до визначеного статтями КК України діапазону.
Виправні роботи – це роботи за місцем роботи громадянина на строк від 6-ти місяців до 2-х років. Із суми заробітку здійснюється відрахування в доход держави, розмір встановлює суд в межах від 10 до 20 відсотків.
Громадські роботи – це виконання у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Встановлюються на строк від 60 до 240 годин і відбуваються не більш як 4 години на день.
Арешт – це тримання особи в спеціальній камері чи в СІЗО в ізоляції від суспільства на строк від 1-го до 6-ти місяців.
Обмеження волі – це тримання особи у виправному центрі, як правило, відповідно до її постійного місця проживання без ізоляції від суспільства. Над особою здійснюється постійний нагляд та її обов’язково залучають до праці. Строк від 1-го до 5-х років.
Позбавлення волі – це тримання особи у кримінально-виконавчої установі закритого типу (колонія, тюрма) в ізоляції від суспільства. Строк від 1-го до 15-ти років.
Конфіскація майна – це примусове безоплатне вилучення на користь держави всього або частини майна, яке є власністю особи.
Спеціальна конфіскація – це примусове безоплатне вилучення на користь держави майна (грошей, цінностей), що використовувалось для вчинення злочину чи було отримане внаслідок злочину (наприклад, хабар).
Так, при застосуванні конфіскації майна на користь держави вилучається особисте майно засудженої особи, а при спеціальній конфіскації допускається вилучення майна інших осіб, які не були засуджені за вчинення злочину.
Неоподаткований мінімум доходу громадян – станом на 2014 рік він становить 17 грн. До нього йде вся прив’язка в КК України по визначенню штрафів.
При визначенні розмірів шкоди сума неоподаткованого мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги – а у 2014 році вона становить 609 грн.

Кого і за що можна притягнути до кримінальної відповідальності

Стаття 354. Підкуп працівника підприємства, установи чи організації

Якщо є змова чи підкуп здійснюється повторно:
1. Пропозиція чи обіцянка працівникові підприємства, установи чи організації, який не є службовою особою, або особі, яка працює на користь підприємства, установи чи організації, надати йому (їй) або третій особі неправомірну вигоду, а так само надання такої вигоди за вчинення чи невчинення працівником будь-яких дій з використанням становища, яке він займає, або особою, яка працює на користь підприємства, установи чи організації, в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає таку вигоду, або в інтересах третьої особи –
штраф від 1 700 грн. до 4 250 грн.
громадські роботи до 100 год.
виправні роботи до 1-го року.
обмеження волі до 2-х років.
позбавлення волі до 2-х років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, –
штраф від 4 250 грн. до 8 500 грн.
громадські роботи від 100 до 200 год.
виправні роботи до 2-х років.
обмеження волі до 3-х років.
позбавлення волі до 3-х років.
3. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання працівником підприємства, установи чи організації, який не є службовою особою, або особою, яка працює на користь підприємства, установи чи організації, неправомірної вигоди, а так само прохання надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення будь-яких дій з використанням становища, яке займає працівник на підприємстві, в установі чи організації, або у зв’язку з діяльністю особи на користь підприємства, установи чи організації, в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає таку вигоду, або в інтересах третьої особи –
штраф від 4 250 грн. до 8 500 грн.
громадські роботи від 100 до 200 год.
обмеження волі до 2-х років.
позбавлення волі до 2-х років.
4. Дії, передбачені частиною третьою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи поєднані з вимаганням неправомірної вигоди, –
штраф від 8 500 грн. до 12750 грн.
громадські роботи від 160 до 240 год.
обмеження волі до 3-х років.
позбавлення волі до 3-х років.

Стаття 364. Зловживання владою або службовим становищем
1. Посадовець зловживає владою:
арешт до 6-ти міс.
обмеження волі до 3-х років.
позбавлення волі до 3-х років.
додаткові покарання:
заборона займати посади до 3-х років.
штраф від 4 250 грн. до 12 750 грн.
2. Якщо є тяжкі наслідки (матеріальні збитки від 152 250 грн.):
позбавлення волі від 3-х до 6-ти років.
додаткові покарання:
заборона займати посади до 3-х років.
штраф від 8 500 грн. до 17 000 грн.

Стаття 364-1. Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми
1. Посадова особа приватного підприємства зловживають своїми повноваження:
штраф від 2 550 грн. до 6 800 грн.
арешт до 3-х міс.
обмеження волі до 2-х років.
додаткові покарання:
заборона обіймати посади до 2-х років та спеціальна конфіскація.
2. Якщо мають місце тяжкі наслідки (матеріальні збитки від 152 250 грн.):
штраф від 6 800 грн. до 15 300 грн.
арешт до 6-ти міс.
позбавлення волі від 3-х до 6-ти років.
додаткові покарання: заборона обіймати посади до 3-х років.

Стаття 365. Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу

1. Правоохоронець перевищує владу:
обмеження волі до 5-ти років.
позбавлення волі від 2-х до 5-ти років.
додатково може бути встановлена заборона обіймати посади до 3-х років.
2. Якщо правоохоронцем застосовувались погрози і насильство:
позбавлення волі від 3-х до 8-ми років.
додатково може бути встановлена заборона обіймати посади до 3-х років.
3. Якщо спричинено тяжкі наслідки:
позбавлення волі від 7-ми до 10-ти років.
додатково може бути встановлена заборона обіймати посади до 3-х років.

Стаття 365 -2. Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги

1. Зловживають своїми повноваженнями аудитор, нотаріус, оцінювач, особи, які надають публічні послуги (але не є державними службовцями):
обмеження волі до 3-х років.
додаткові покарання: заборона обіймати посади до 10 років.
2. Якщо такі зловживання були вчинені повторно або проти дитини, похилої чи недієздатної людини:
обмеження волі до 5-ти років.
позбавлення волі від 3-х до 5-ти років.
додаткові покарання: заборона обіймати посади до 3-х років.
3. Якщо такі зловживання спричинили тяжкі наслідки:
позбавлення волі від 5-ти до 8-ми років.
додаткові покарання: заборона обіймати посади до 3-х років та спеціальна конфіскація.
додатково може бути призначена конфіскація майна.

Стаття 366. Службове підроблення

1. Посадовці підробляють офіційні документи:
штраф до 4 250 грн.
обмеження волі до 3-х років.
додатково може бути встановлена заборона обіймати посади до 3-х років.
2. Якщо таке підроблення спричинило тяжкі наслідки:
позбавлення волі від 2-х до 5-ти років.

Попередня статтяНаступна стаття

Контроль за додержанням законодавства про працю в частині належного оформлення трудових відносин. Трудовий договір 0 139

Одним із пріоритетних напрямків роботи органів Держпраці є контроль за додержанням законодавства про працю в частині належного оформлення трудових відносин.
Трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ст.21 КЗпП України).
Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст.24 КЗпП України).
Згідно з вимогами абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП України юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків несуть відповідальність у вигляді штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (на сьогодні –111 690 грн.) за кожного працівника щодо якого скоєно порушення. 
Протягом ІІ кварталу поточного року інспектори відділу контролю південного напрямку управління з питань праці здійснили інспекційні відвідування аптечних закладів. За результатами контролю 4-х суб’єктів господарювання (інспектовано 6 об’єктів) виявлено використання праці без оформлення трудових відносин з 7 працівниками, застосовано штрафні санкції у розмірі 781,8 тис. грн.

Роз’яснення щодо застосування законодавства з питань державної служби 0 236

Роз’яснення щодо застосування законодавства з питань державної служби

Реєстраційний номер

Дата

Короткий зміст

1-р/з

04 травня 2016 року

щодо перочергових кроків для впровадження Закону України від 10 грудня 2015 року             № 889-VIII “Про державну службу”

2-р/з

04 травня 2016 року

щодо визначення переліку посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, відповідно до Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 271 

3-р/з

04 травня 2016 року

щодо порядку проведення конкурсного відбору на зайняття вакантних посад державних службовців у разі, якщо такий відбір був оголошений до 01 травня 2016 року

4-р/з

04 травня 2016 року

щодо порядку присвоєння рангів державним службовцям

5-р/з

10 травня 2016 року

щодо виконання повноважень державного секретаря міністерства у разі відсутності заступника міністра-керівника апарату

6-р/з

10 травня 2016 року

щодо віднесення посад керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій до відповідних категорій посад державної служби

7-р/з

11 травня 2016 року

щодо деяких питань звільнення з посад керівників та заступників керівників центральних органів виконавчої влади у зв’язку з впровадженням Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII
«Про державну службу»

8-р/з

11 травня 2016 року

щодо  переведення на рівнозначну посаду

9-р/з

17 травня 2016 року

щодо зупинення членства у політичній партії

10-р/з

20 травня 2016 року

щодо суміщення посади державного службовця категорії “А” зі статусом депутата місцевої ради

11-р/з

16 червня 2016 року

щодо керівника державної служби у структурних підрозділах місцевих державних адміністрацій, утворених як юридичні особи публічного права

12-р/з

08 липня 2016 року

щодо здійснення повноважень керівника державної служби у державних колегіальних органах

13-р/з

22 липня 2016 року

щодо переведення на нижчу посаду

14-р/з

26 липня 2016 року

з питань зарахування до стажу державної служби періодів роботи (служби) до 01 травня 2016 року

15-р/з

26 липня 2016 року

щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи на посадах, віднесених до посад службовців

16-р/з

26 липня 2016 року

щодо складу, порядку формування та повноважень конкурсної комісії в міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади

17-р/з

19 серпня 2016 року

щодо строку відпрацювання для присвоєння чергового рангу на займаній посаді, передаченого пунктом 10 Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року № 306

18-р/з

19 серпня 2016 року

щодо присвоєння чергового рангу у зв’язку з виходом на пенсію

19-р/з

20 вересня 2016 року

щодо перегляду переліку посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування

20-р/з

31 жовтня 2016 року

щодо працевлаштування осіб, які навчалися за державним замовленням за денною формою навчання за спеціальностями галузі знань “Державне управління”, у зв’язку з набранням чинності з 01 травня 2016 року Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу”

21-р/з

02 листопада 2016 року

щодо права на навчання за вечірньою, заочною (дистанційною) формою за державним замовленням слухачів, які втратили статус державного службовця у зв’язку з набранням чинності з 01 травня 2016 року Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу”

22-р/з

19 грудня 2016 року

щодо визначення переліку посад працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування

23-р/з

23 грудня 2016 року

щодо виконання обов’язків державного секретаря міністерства після 01 січня 2017 року

24-р/з

09 лютого 2017 року

щодо ініціювання дисциплінарного провадження стосовно державного службовця

25-р/з

05 квітня 2017 року

щодо документів для участі у конкурсі

26-р/з

18 травня 2017 року

стосовно атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою

27-р/з

14 срепня 2017 року

щодо зайняття другим за результатами конкурсу кандидатом вакантної посади державної служби

28-р/з

04 вересня 2017 року

щодо порядку проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, оголошеного
до 30 серпня 2017 року

29-р/з

13 вересня 2017 року

щодо рівня заробітної плати для осіб, які претендують на зайняття посад фахівців з питань реформ, який зазначається в одному з полів (нижньому) Єдиного порталу вакансій державної служби НАДС

30-р/з

15 вересня 2017 року

щодо скорочення строку випробування

31-р/з

15 вересня 2017 року

щодо порядку застосування до державних службовців дисциплінарних стягнень

32-р/з

03 жовтня 2017 року

щодо призначення державного службовця на посаду в порядку просування по службі

33-р/з

05 жовтня 2017 року

щодо відео- або аудіофіксації під час проведення конкурсу
на зайняття вакантної посади державної служби

34-р/з

17 жовтня 2017 року

щодо повідомлення кандидатів на зайняття посад державної служби про перевірку документів

35-р/з

24 жовтня 2017 року

щодо участі у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби особи, яка є членом конкурсної комісії

36-р/з

24 жовтня 2017 року

щодо використання результатів тестування на наявність аналітичних здібностей та здібностей щодо здатності працювати з інфорацією

37-р/з

26 жовтня 2017 року

щодо здійснення відеофіксації під час проведення конкурсу на зайняття посад фахівців з питань реформ

39-р/з

26 жовтня 2017 року

щодо визначення стажу та досвіду роботи осіб, які претнедують на зайняття посад фахівців з питань реформ

40-р/з

26 жовтня 2017 року

щодо подання особою, яка бажає взяти участь у конкурсі на зайняття вакантних посад державної служби, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

41-р/з

31 жовтня 2017 року

щодо порядку проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, розпочатого до 30 жовтня 2017 року
до 30 серпня 2017 року

42-р/з

15 листопада 2017 року

щодо порядку проведення конкурсів на зайняття вакантних посад заступників голів місцевих державних адміністрацій, розпочатих до 15 листопада 2017 року

43-р/з

27 листопада 2017 року

щодо деяких питань застосування законодавства про державну службу у зв’язку з набранням чинності Законом України від 09 листопада 2017 року № 2190-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих пиатнь проходження державної служби”

44-р/з

27 грудня 2017 року

щодо затвердження завдань і ключових показників результативності, ефективності та якості для оцінювання результатів службової діяльності державних службовців у місцевих державних адміністраціях

45-р/з 28 грудня 2017 року щодо застосування положень статей 43 та 87 Закону України “Про державну службу”
46-р/з 23 січня 2018 року щодо обислення стажу державної служби 

47-р/з

26 січня 2018 року

щодо подання переможця конкурсу 

48 р/з

14 лютого 2018

Щодо застосування положень статей 43 та 87 ЗУ « Про державну службу»

49 р/з

01 березня 2018

Щодо працевлаштування на державну службу

50 -р/з

20 березня 2018 року

Деякі питання визначення визначення переліку посад працівників державних органів, які виконують фунуції з обслуговування

68/20/22-18 03 квітня 2018 року Підстави для припинення державної служби, зокрема, втрата права на державну службу або його обмеження
№ 52-р/з 22 червня 2018 року щодо використання результатів тестування кандидатами на зайняття вакантної посади державної служби під час проходження конкурсу, оголошеного 18 червня 2018 року і пізніше

(крім кандидатів на зайняття посад фахівців з питань реформ)