Колегія Держпраці: особливу увагу приділено питанням стану охорони праці у будівельній галузі 0 171

Під час засідання колегії Державної служби України з питань праці, яке відбулося 27 лютого 2018 року, члени колегії, посадовці центрального апарату, територіальних органів та державних підприємств, які відносяться до сфери управління Держпраці, проаналізували підсумки роботи Служби у 2017 році та визначилися із пріоритетними завданнями у 2018 році. Зокрема, зосередилися на питаннях стану організації правової та позовної роботи в системі Держпраці, проблемі незадекларованої праці в Україні та визначилися з дієвими механізмами її подолання, питаннях запобігання та протидії корупції в системі Держпраці. Особливу увагу приділили стану охороні праці у будівельній галузі та промисловості будівельних матеріалів.

Участь у роботі колегії взяли: Володимир Кладієв – керівник Координаційного центру забезпечення взаємодії з Кабінетом Міністрів України Адміністрації Президента України, Олексій Мірошниченко – виконавчий Віце-президент Конфедерації роботодавців України, Юрій Піжук – Голова профспілки працівників державних установ України, Сергій Українець – заступник Голови профспілки працівників нафтової і газової промисловості, Михайло Волинець – Голова Конфедерації вільних профспілок України.

У своєму виступі Олексій Мірошниченко наголосив на важливості створення єдиної інформаційно-аналітичної системи, яка покликана допомогти інспекторам праці ефективно виконувати свої завдання, зокрема у питаннях виявлення незадекларованої праці.

А також Олексій Мірошниченко зупинився на переосмисленні поняття «презумпція вини роботодавця», адже не завжди винен лише роботодавець у контексті неефективного управління та організації роботи на підприємстві, частина вини лягає і на працівників, які нехтують законами.

Протилежну думку висловив Сергій Українець, адже «якщо 70 % травматизму відбувається з організаційних причин, то хто, як не роботодавець має за них відповідати».

Юрій Піжук зупинився на питаннях покращення умов праці для самих інспекторів праці, «яких треба цінувати, адже вони – фахівці високого рівня та відповідно – повинні мати гідні заробітні плати».

На засіданні колегії обговорили нові підходи у відносинах держави та бізнесу, згідно з якими головними пріоритетами інспекторів праці визначені профілактична робота та консультування роботодавців. Запроваджується також можливість проведення за бажанням роботодавця “аудиту” трудового законодавства.

На колегію було запрошено та заслухано представників підприємств-боржників з виплати заробітної плати м. Київ та Київської області.

Окремо Голова Держпраці звернувся до керівників підприємств, яких також було запрошено і заслухано, на яких сконцентрована велика кількість працівників, і які потрапляють в «зону ризику» по виявленню нелегальних працівників.

Роман Чернега звернув увагу на неухильному дотриманні трудового законодавства, особливо в контексті офіційного працевлаштування.

Учасники колегії заслухали запрошених представників підприємств будівельної галузі, на яких у 2017 році були зафіксовані смертельні нещасні випадки.

«Будівельна галузь – є однією з найбільш травмонебезпечних, і це не дивно, адже люди працюють на особливо небезпечних об’єктах, на висоті, з важким обладнанням та будівельним матеріалом. Маленька помилка може вплинути не лише на технологічний процес, а й вартувати здоров’я та життя працівників. Тому саме в цій галузі чітке дотримання правил з охорони праці є вкрай важливим!», – підсумував Голова Держпраці.

Зокрема, Роман Чернега доручив керівникам територіальних управлінь провести заходи превентивного характеру щодо дотримання трудового законодавства та законодавства з питань охорони праці у будівельній галузі та промисловості будівельних матеріалів. А також забезпечити, спільно з департаментами освіти та науки обласних державних адміністрацій, проведення роз’яснювальної роботи серед учнівської молоді та їхніх батьків, направленої на збереження життя та здоров’я підлітків під час канікул та у вільний від навчання час щодо застосування праці неповнолітніх.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Попередня статтяНаступна стаття

Технічна нарада ГУ Держпраці у Донецькій області та керівників вугледобувної промисловості: підведено підсумки роботи у 2017 році 0 244

У Палаці культури ПАТ «ШУ «Покровське» пройшла технічна нарада представників Головного управління Держпраці у Донецькій області та керівників вугледобувної промисловості за підсумками роботи у 2017 році. Також у нараді прийняли участь представники Покровського відділення Фонду соціального страхування України у Донецькій області на чолі з керівником відділення Ангеліною Солоніковою.


На нараді було розглянуто підсумки роботи управління гірничого нагляду за 2017 рік та завдання щодо подальшого вдосконалення наглядової діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці. З початку року фахівцями управління гірничого нагляду було проведено 785 позапланових перевірок об’єктів суб’єктів господарювання.

«Одним з важливих питань є забезпеченість вугільних підприємств, в першу чергу підприємств державної власності, засобами індивідуального та колективного захисту»

– наголосив заступник начальника управління гірничого нагляду Андрій Мартиненко.


Про аналіз стану спеціальних розслідувань та ведення обліку нещасних випадків і аварій на виробництві за 2017 рік доповів начальник відділу розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Геннадій Чапек.


«За минулий рік рівень травматизму у Донецькій області зменшився. В 2017 році кількість потерпілих на виробництві склала 608 чоловік, у тому числі у вугільній промисловості – 375. У 2016 році кількість потерпілих на виробництві – 667 чоловік, у тому числі у вугільній промисловості – 423»

– повідомив Геннадій Чапек.


Представник ПАТ «ШУ «Покровське» доклав про аварію, що сталася в 12 південній «біс» лаві блоку 10 22 січня 2018 року та повідомив, що на даний момент триває розслідування нещасного випадку. Про виконання заходів щодо недопущення подібних нещасних випадків, які сталися внаслідок аварії на шахті «Новодонецька» ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» розповів заступник директора з охорони праці «ШУ Білозерське» Віктор Шабанов. Також він відзвітував, що усі заходи, які постановила комісія ГУ Держпраці у Донецькій області – виконані в повному обcязі. 


Основні позиції «Порядку проведення огляду, випробовування та експертного обстеження машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, який затверджено Постановою КМУ №687 від 26.05.2004 р., роз’яснив начальник відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Артем Червоний.


Наприкінці наради заступник начальника управління гірничого нагляду Державної служби України з питань праці Євген Степановський доклав про стан охорони праці і промислової безпеки на 54 підприємствах України, де ведеться видобуток вугілля, і на яких працює 100 тис. 160 робітників станом на 01.01.2018 р.
Перший заступник начальника управління Сергій Дрозд підвів підсумки наради та наголосив, що мінімізувати ризики, які виникають при роботі у гірничодобувній промисловості – основна мета управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Донецькій області.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Запобігання травматизму під час пересування у зимовий час 0 158

Статистичні дані виробничого травматизму показують динаміку зростання в зимовий час і основним видом нещасних випадків є падіння потерпілого під час пересування.
У холодну пору року вкрай загострюється питання безпечного пересування працівників по території підприємства і в приміщеннях, де підлога оброблена природними або штучними матеріалами з гладкою поверхнею.
При попаданні на гладку поверхню снігу, льоду або води – збільшується ризик падіння і отримання травми, яка відповідно до чинного законодавства безперечно буде пов’язана з виробництвом.
Питання ковзання по поверхні особливо гостро стоїть на тих підприємствах, де на підлогу виробничих приміщень може потрапляти вода, жир, масло тощо. Так, якщо взимку в неопалюваних складах, гаражах підлога може покриватися льодом після попадання води, то зайве нагадувати про небезпеку зимових слизьких доріг на відкритій території підприємства. 
Нормативними документами в діючих будівельних нормах чітко не визначені параметри безпечної шорсткості поверхонь, по яких пересуваються люди. Але є загальні вимоги в деяких документах: вимоги по очищенню території підприємства від снігу містять всі галузеві правила з охорони праці. Крім того, Правила пожежної безпеки України вимагають очищати від снігу дороги, проїзди, проходи до будівель, споруд і утримувати їх в справному стані.
Згідно Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд, в процесі експлуатації споруд мають бути виключені ризики нещасних випадків. ДБН В.1.2-9-2008 «Основні вимоги до будівель і споруд. Безпека експлуатації» визначає ризик падіння після ковзання і також цей документ встановлює, що для запобігання падіння після ковзання будівельні вироби повинні мати обмеження по слизькості. У свою чергу показник слизькості залежить від характеристик покриття, а також наявності на ньому води або жиру. Важливим фактором запобігання ризикам падіння є відповідні властивості будівельних виробів, які утворюють поверхню для переміщення людей. Слизькість поверхонь будівельних виробів може бути визначена візуально, випробуваннями за стандартизованими методами або обчисленнями, з урахуванням різних параметрів.
Проектні організації при розробці документації зазвичай намагаються дотримуватись нормативних вимог щодо слизькості шляхів пересування людей. Однак, замовники часто нехтують цими вимогами, як правило, в прагненні зменшення будівельних витрат. Тому, особливо при поточних ремонтах приміщень і будівель, замовникам необхідно підходити з розумним вибором і використанням матеріалів, які створюють ризик падіння працівників після ковзання.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: