День прав людини 2017 – Всеукраїнський тиждень права 0 163

Відоме прислів’я стверджує: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Цей крилатий вислів належить засновнику великої банківської династії Натану Ротшильду, який вважав, що людина, яка більш обізнана, має велику перевагу перед іншими.
Погодимося і ми з відомим попередником. У сучасному світі людина, яка добре знає свої права, ніколи не дасть себе образити та має змогу користуватися ними у повному обсязі.
День прав людини – це міжнародне і національне свято, встановлене Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року №423-V, відзначається починаючи з 1950 року, 10 грудня кожного року. Початок свята поклало прийняття Загальної декларації прав людини в 1948 році.
Пригадаємо наші з вами права на охорону праці. Так, основні права громадян нашої держави проголошені у первинному законі – Конституції України. Стаття 3 зазначає: «Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави». Стаття 43 Конституції проголошує: «Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом».
Права працівників на охорону праці визначені у Законодавстві України про охорону праці, яке складається з Закону України «Про охорону праці», Кодексу законів про працю України, Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»:
– права на охорону праці під час укладання трудового договору – під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору;
– право працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці – безоплатне забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством;
– на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно, за встановленими нормами, спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби. Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору;
– відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування України;
– спеціальні права під час використання праці жінок, неповнолітніх, інвалідів.
Ось тільки невеликий перелік прав з охорони праці згідно діючого законодавства.
Давайте замислимося, а чи всі свої права ми знаємо та усвідомлюємо? Чи не настав час, маючи у вік інформаційних технологій у кожній родині, на кожному підприємстві вихід до мережі інтернет, а отже і доступ до світової бази даних, більш ретельно ознайомитися зі своїми правами та проаналізувати їх фактичне дотримання.
У разі необхідності кожний громадянин має можливість звернутися за консультацією з питань охорони праці до фахівців служби охорони праці на своєму підприємстві або до Головного управління Держпраці у Донецькій області.

За матеріалами начальника відділу нагляду на виробництвах підвищеної небезпеки у місті Маріуполь – Михайла Хайлова

Попередня статтяНаступна стаття

Спеціалісти транспортного відділу взяли участь у спільних рейдах з представниками Укртрансбезпеки та Національною Поліцією 0 14

З 15 по 17 січня головні державні інспектори відділу нагляду на транспорті та зв’язку Микола Карапіра, Євген Москвін та Василь Швець прийняли активну участь у спільних рейдах з представниками Укртрансбезпеки і Національною Поліцією, які проходили по а/д М-14 “Одеса-Мелітополь-Новоазовськ” 620 км (пост Поліції “Мангуш).

Вищевказані заходи спрямовані на посилення взаємодії та співпраці під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) з профілактики нещасних випадків на виробництві, дорожньо-транспортних пригод і підвищення рівня безпеки дорожнього руху на підприємствах Донецької області у 2018 році між ГУ Держпраці у Донецькій області, Державною службою України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) у Донецькій області та Національною Поліцією.

На автобазі ДП «Селидіввугілля» інспектор транспортного відділу організував круглий стіл 0 21

19 січня головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв’язку  було проведено круглий стіл на автобазі ДП «Селидіввугілля» щодо безпеки руху в зимовий період для водіїв, які працюють на базі. Особливу увагу звернули на експлуатацію автомобільного транспорту в зимовий період та на особливості керування транспортним засобом взимку.