День прав людини 2017 – Всеукраїнський тиждень права 0 227

Відоме прислів’я стверджує: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Цей крилатий вислів належить засновнику великої банківської династії Натану Ротшильду, який вважав, що людина, яка більш обізнана, має велику перевагу перед іншими.
Погодимося і ми з відомим попередником. У сучасному світі людина, яка добре знає свої права, ніколи не дасть себе образити та має змогу користуватися ними у повному обсязі.
День прав людини – це міжнародне і національне свято, встановлене Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року №423-V, відзначається починаючи з 1950 року, 10 грудня кожного року. Початок свята поклало прийняття Загальної декларації прав людини в 1948 році.
Пригадаємо наші з вами права на охорону праці. Так, основні права громадян нашої держави проголошені у первинному законі – Конституції України. Стаття 3 зазначає: «Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави». Стаття 43 Конституції проголошує: «Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом».
Права працівників на охорону праці визначені у Законодавстві України про охорону праці, яке складається з Закону України «Про охорону праці», Кодексу законів про працю України, Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»:
– права на охорону праці під час укладання трудового договору – під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору;
– право працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці – безоплатне забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством;
– на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно, за встановленими нормами, спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби. Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору;
– відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування України;
– спеціальні права під час використання праці жінок, неповнолітніх, інвалідів.
Ось тільки невеликий перелік прав з охорони праці згідно діючого законодавства.
Давайте замислимося, а чи всі свої права ми знаємо та усвідомлюємо? Чи не настав час, маючи у вік інформаційних технологій у кожній родині, на кожному підприємстві вихід до мережі інтернет, а отже і доступ до світової бази даних, більш ретельно ознайомитися зі своїми правами та проаналізувати їх фактичне дотримання.
У разі необхідності кожний громадянин має можливість звернутися за консультацією з питань охорони праці до фахівців служби охорони праці на своєму підприємстві або до Головного управління Держпраці у Донецькій області.

За матеріалами начальника відділу нагляду на виробництвах підвищеної небезпеки у місті Маріуполь – Михайла Хайлова

Попередня статтяНаступна стаття

На ТОВ “АЗС Славутич” читали лекцію з нагоди Дня охорони праці 0 11

Головний державний інспектор відділу нагляду у металургії, машинобудуванні та енергетиці Олена Комель провела семінар-нараду на ТОВ «АЗС СЛАВУТИЧ» з нагоди Дня охорони праці.

Спеціалісти підприємства прослухали звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2018 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні, обговорили девіз цьогорічного заходу – «Захищене і здорове покоління».

У Маріуполі відбувся семінар-нарада з працівниками ТОВ “СВС-СЕРВІС” 0 27

Головний державний інспектор відділу нагляду на виробництвах підвищеної небезпеки у місті Маріуполь Євген Куліш провів семінар-нараду з посадовими особами ТОВ “СВС-СЕРВІС”.

Інспектор ознайомив присутніх з «Правилами охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19 січня 2018 року № 62, а також зі змінами до «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, що були внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 48.