В Управлінні Держпраці відбулася колегія з представниками підприємств Донецької області 0 230

20 лютого в Палаці культури шахтоуправління «Покровське» пройшло засідання колегії Головного управління Держпраці в Донецькій області. Головною темою заходу був стан охорони праці та промислової безпеки на підприємствах Донецької області, на яких у 2016 році зафіксовано зростання виробничого травматизму. Колегія пройшла під головуванням начальника ГУ Держпраці в Донецькій області Володимира Шубіна за участю заступника начальника управління – начальника відділу нагляду у вугільній промисловості управління гірничого нагляду Державної служби України з питань праці Євгена Степанівського. Були запрошені керівники та фахівці з питань охорони праці з усіх промислових підприємств, де був допущений найвищий рівень зростання виробничого травматизму. Вони виступили зі звітами про роботу по організації охорони праці. Засідання колегії розпочалося з приємного моменту – привітанням з ювілеєм заступника начальника відділу гірничотехнічного нагляду в Торецькому регіоні Управління гірничого нагляду Ігоря Злобіна. Після цього перейшли до розгляду питань порядку денного.

Як зазначив у своїй доповіді начальник управління гірничого нагляду ГУ Держпраці в Донецькій області Дмитро Самохвалов, 2016 рік відзначений тенденцією до зростання виробничого травматизму майже на всіх вугільних підприємствах регіону. Так, протягом минулого року відбулося 415 нещасних випадків на виробництві – на 20 випадків, або на 5% більше, ніж у 2015 році. 13 осіб – на 4 більше, ніж в попередньому році, загинули. На більшості підприємств травматизм, особливо смертельний, пов’язаний з тим, що фінансування охорони праці відбувається за залишковим принципом.

Основними причинами нещасних випадків як раніше є низька забезпеченість працівників засобами індивідуального та колективного захисту, недотримання правил внутрішнього розпорядку та трудової дисципліни. Однак, за інформацією гірничого нагляду, в 2016 році зріст кількості випадків травматизму був відзначений і на фінансово благополучних підприємствах Донецької області, де виділяється достатньо коштів на організацію праці, придбання засобів безпеки.

Керівники Держпраці порекомендували ще раз проаналізувати причини високого травматизму на підприємствах і при необхідності залучити фахівців для пошуку додаткових методів профілактики нещасних випадків. В ході засідання колегії також піднімалися питання зростання показників природної смерті, неналежного проведення профоглядів лікувальними установами, недостатньої роботи на підприємствах щодо поліпшення санітарно-гігієнічних умов праці.

Володимир Шубін в інтерв’ю журналістам повідомив, що у 2017 році в сфері охорони праці Донецької області з’явиться нововведення: відтепер на підприємствах будуть систематично проводитися розширені наради з обговорення нещасних випадків з обов’язковим заслуховуванням постраждалих. Мета такого нововведення – найбільш об’єктивне вивчення кожного конкретного випадку, оскільки не тільки представники служб з охорони праці, а й самі працівники зможуть розповісти про обставини того, що сталося. За словами керівника Головного управління Держпраці в Донецькій області, особлива увага буде приділена моніторингу прихованих нещасних випадків. З цією метою планується активізувати взаємодію управління Держпраці і лікувально-профілактичних установ Донецької області. Фахівці управління мають намір оперативно реагувати на всі повідомлення з лікарень, а також від самих громадян.

Як повідомив Володимир Шубін, за 2016 рік виявлено чотири випадки приховування травм на виробництві саме лікувальними установами. Насправді їх може бути набагато більше. Володимир Петрович порекомендував працівникам в подібних випадках звертатися в Управління Держпраці, фахівці якого проведуть необхідну перевірку. За підсумками роботи колегії було прийнято проект рішення – з пропозицією доопрацювати його з урахуванням висловлених зауважень і пропозицій.

Попередня статтяНаступна стаття

У Покровську підвели підсумки роботи Головного управління Держпраці у Донецькій області 0 549

27 листопада відбулась нарада за підсумками роботи Головного управління Держпраці у Донецькій області щодо забезпечення додержання суб’єктами господарювання Донецької області законодавства про працю, охорону праці та гігієну праці за 10 місяців у 2017 році.
З початку року фахівцями управління гірничого нагляду було проведено 632 позапланові перевірки об’єктів суб’єктів господарювання, під час яких було виявлено близько 3 тис. порушень законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За звітній період на посадових осіб та працівників підприємств було накладено 615 адміністративних стягнень на загальну суму 157,063 тис. грн.
З початку року на вугільних підприємствах піднаглядових Головному управлінню Держпраці у Донецькій області зафіксовано 318 випадків загального виробничого травматизму, що на 9 випадків або на 2,8% більше ніж за аналогічний період у 2016 році. В тому числі 50 нещасних випадків з тяжкими наслідками, що на 5 випадків або на 28% менше ніж за аналогічний період 2016 року та 14 нещасних випадків зі смертельним наслідками, що на 4 випадки більше або на 28,5% більше ніж у 2016 році.
З січня по жовтень юридичним відділом надавались письмові та усні роз’яснення з питань проведення навчання з охорони праці, з питань отримання та подовження дозволів.

«Відділом проводиться претензійно-позовна робота та представництво в судах, а саме, станом на 01.11.2017 до Головного управління пред’явлено 69 позовів, в той же час Головним управлінням пред’явлено 152 позовні заяви»

– повідомив начальник відділу юридичного забезпечення Ніколєнко Є.О.

Що стосується наглядової діяльності управління, то, як відомо, у відповідності до ст.З Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб’єктів господарювання, які віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику.
У зв’язку із зазначеним, планові перевірки суб’єктів господарювання у 2017 р. посадовими особами управління нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки не проводились, але за 10 місяців 2017 року було проведено:
– 1008 позапланових перевірок суб’єктів господарювання, 257 з них проведено на вимогу правоохоронних органів;
– проведено перевірки на 1884 виробничих об’єктах;
В ході перевірок було виявлено:
– 9349 порушень законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки;
– проведено 284 перевірки стосовно виконання приписів щодо усунення порушень.


Нещасні випадки по Донецькій області, в цілому зменшилися на 3,5%, якщо порівнювати травматизм по галузям промисловості, то він коливається: в металургійній промисловості, машинобудуванні та будівництві зросла, в енергетиці, на транспорті, в хімічній та газовій промисловості зменшилася.
Після розслідування нещасних випадків були проведені розслідування комісіями з розробленням заходів щодо недопущення в подальшому подібних випадків.
Що стосується наглядової діяльності управління з питань праці, то впродовж 2017 року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, кількість проведених перевірок зросла у 2 рази. Кількість суб’єктів господарювання, у яких виявлені порушення законодавства з питань праці в 2017 році – 99, проти 50 перевірок у минулому році.


За результатами перевірок проведених за січень-жовтень 2017 року інспекторами праці вживались заходи відповідно до визначених законодавством повноважень: внесено 83 приписи, складено та передано до суду 39 протоколів, винесено 25 судових рішень щодо адміністративних стягнень (з них з накладенням штрафних санкцій –11), направлено 44 матеріали до правоохоронних органів, з них 18 внесено до ЄРДР. А також складено постанов про накладення штрафу відповідно до статті 265 КЗпП України – 122, на суму – 37 283 200 грн. (сплачено – 782400 грн.).
Управлінням з питань праці за 10 місяців 2017 року проведено 5 перевірок та 15 інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання з питань дотримання законодавства про працю, в частині оформлення трудових відносин, виявлено 466 неоформлених осіб, очікується надходження до Державного бюджету 37,3 млн. грн.